Úvodní strana » Zajímavosti a trendy » Znovuotevření Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Znovuotevření Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Koncem roku 2017 se po tříleté rekonstrukci znovu otevřela budova Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. Můžete si všimnout pečlivě restaurovaných historických prvků a interiérů, nového vchodu přes zahradu ze Široké ulice a větších výstavních prostor. Dále naleznete nově otevřený café restaurant “Času dost” v přízemí domu.

Novinkou je mimo běžnou architekturu i výstava domečků pro panenky, otevřená v polovině února. Pohled do maličkého světa ze 17. a 18. století je fascinující a v našem prostředí i výjimečný. Tento typ hračky se u nás totiž objevil až v 19. století. Výstavu můžete navštívit až do poloviny června 2018.
Pohledem do útrob dvanácti domečků pro panenky zjistíte, jak žily rodiny z různých společenských vrstev od 18. století do současnosti a jak se měnila architektura a design jejich bydlení. Naleznete zde venkovské sídlo, městský dům v georgiánském stylu, předměstskou vilu i moderní byt ve výškové budově z šedesátých let 20. století. Domečky jsou zapůjčené z londýnského Victoria & Albert Museum of Childhood, jemuž je často darovali dědici původních majitelů.


Česko zastupuje secesní interiér z muzejních sbírek v měřítku 1:5 a digitální hra, v níž můžete vytvořit vlastní secesní interiér. Nejen pro děti jsou určeny pracovní listy nazvané Malé světy, které upozorní na předměty, z nichž lze vyčíst společenské postavení malých obyvatel a to, zda jde o bydlení městské či venkovské a na spousty dalších detailů.  Výstavy provází take práce studentů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a domečky a pokojíčky, které vznikly při rozmanitých edukačních programech a projektech pod rukami žáků a studentů dalších škol. Doprovodný program nabídne komentované prohlídky, přednášky, programy a výtvarné dílny pro školy, v červnu v rámci oslav Dne dětí se také chystá velká výtvarná dílna v muzejní zahradě.

Věděli jste, že v Praze je téměř 10 tisíc paneláků, v nichž žije 44 % obyvatel hlavního města a že nemusí jít jen o nudné a monotónní shluky šedivých krabic? Zajímavým protikladem k titěrným domečkům z časů dávno minulých je druhá zajímavá výstava Uměleckoprůmyslového musea, nazvané Bydliště: Panelové sídliště. Pomocí plánů, modelů a dobových fotografií výstava představí desítky sídlišť v celém Česku, která vznikla mezi lety 1945–1989.
Další pobočku má Uměleckoprůmyslové museu v dome U Černé Matky Boží na Ovocném trhu na Starém Městě. Expozice je věnovaná kubismu, tedy stylu, který propojil architekturu a volné i užité umění. Zde je otevřeno denně kromě pondělí.

Za bližší seznámení stojí i Grand Café Orient,  jediná kubistická kavárna na světě.

Původně Uměleckoprůmyslové muzeum, založené roku 1885 sídlilo v nedalekém Rudolfinu. Současná budova vznikla na sklonku 19. století podle návrhu Josefa Schulze a slavnostní otevření proběhlo v roce 1900.

Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, instalované již při stavbě muzea v letech 1897–1900.

V přízemí objevíte muzejní obchod firmy Modernista s velkým výběrem odborných knih a časopisů o designu a užitém umění, replikami originálů předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea, originální autorskou módou a drobnými suvenýry.

 

Zdroj

http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Znovuzrozene-Umeleckoprumyslove-museum-laka-na-dom.aspx

 

Nezávazná poptávka

Zanechte nám prosím tyto informace a my se Vám brzy ozveme.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů*

Souhlas se zasíláním obchodních sdělení

Pole označená * jsou povinná.

Close